ASP.NET Core ASP.NET MVC C Sharp Programlama Dilleri

ASP.NET Core MVC’de dotnet watch Komutu Kullanmak

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda ASP.NET Core MVC’de dotnet watch komutu kullanmak hakkında bilgi vereceğim.

dotnet watch : Bu komutu çalıştırdığınızda varsayılan tarayıcı üzerinde projeniz açılır ve kodda yaptığınız değişiklikler anlık olarak tarayıcınıza yansır böylece daha hızlı bir şekilde geliştirmelerinizi yaparsınız.

Proje oluşturduğunuzu varsayarak kullanımına geçeceğim. Basit bir örnek üzerinden göstereceğim. Aşağıda deneme bir projem var.

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Bu projede HomeController içerisine bir metot ekleyeceğim.

public IActionResult Contact(){
        return View();
 }

Sonrasında Views içinde Home klasörüne contact.cshtml Views’ı ekledim. Siz de böyle bir dosya oluşturun. Dosya içine kişiler ya da istediğinizi yazabilirsiniz.

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Şimdi Terminal kısmında dotnet watch yazıp enter tuşuna basalım. Terminal gözükmüyorsa Visual Studio Code editöründe Terminal kısmını üst menüden açabilirsiniz.ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Enter tuşuna basınca proje çalışacak ve Terminal kısmında aşağıdakine benzer bir şey göreceksiniz.

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Şimdi proje üzerinde bir değişiklik yapalım. Misal ben burada _Layout dosyasına gidip üst menüye Contact kısmını ekleyeceğim

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Gördüğünüz üzere ekledim ve sonrasında Terminal kısmında aşağıdaki uyarıyı göreceksiniz.

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Burada proje üzerinde değişiklik olduğunu söylüyor ve yeniden projeyi başlatmak için soru soruyor. Terminal üzerinde y tuşuna basıp devam ediyoruz.

ASP.NET Core MVC'de dotnet watch Komutu Kullanmak

Görüldüğü üzere değişiklikler anlık olarak gösterilmiş oldu. Yeni bir Controller ekleyip, sonrasında View ekleyip sonuçları anlık olarak görmeniz mümkün.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!