Node.js Nedir?

Node.js Nedir?
Node.js Nedir?
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda Node.js‘nin ne olduğundan bahsedeceğim.

Node.js, JavaScript ile server side uygulamalar yazabileceğimiz, Joyent tarafından 2009 yılında geliştirilmeye başlanmış bir Javascript Runtime platformudur. Node.js, Ryan Dahl sayesinde 2009 yılında doğmuştur

Node.js, V8 isimli bir javascript motoru üzerinde çalışır. V8, Google tarafından geliştirilen, Chrome web browserlarının da üzerinde çalıştığı C, C++ ve javascript dilleri ile kodlanan açık kaynak kodlu bir motordur. V8, JavaScript motorunda çalışır ve olaya dayalı, engelleme yapmayan G/Ç mimarisini kullanır, bu da Node.js’yi verimli ve gerçek zamanlı uygulamalar için uygun hale getirir.

Node.js’in en önemli özelliği asenkron yapıda çalışması ve non-blocking olması.Node.js tarafına bir işlem için istek gönderildiğinde Node.js onu alıp hemen işleme koyar diğer işlemi almak için bu işlemin bitmesini beklemez. Sırayla istekleri alır ve sonuçları beklemeden devam eder. Hangisi önce biterse o isteğin cevabı gelir. İşte bu mantığa asenkron çalışma mantığı denir ve bir işlem diğer işlemi engellemediği için de non-blocking olur.

Aynı zamanda birden çok kullanıcıya hızlı cevap verebildiği, ölçeklenebilirlik sorununa da çözüm sunduğu için Node.js çok kullanılır. Bu da aslında onun popüler olmasının temel nedenlerinde biridir. Aynı anda binlerce insanın kullandığı bir sistem geliştiriyorsak Node.js çok iyi bir tercih olacaktır.

 1. Node.js, yüksek verimle çok sayıda eşzamanlı bağlantıyı işleyebilir.
 2. Node.js ile geliştirmeye başlamak oldukça kolaydır.
 3. Çok sayıda öğretici içerik ve geniş bir toplulukla, kısacası güçlü bir destekle Node.js öğrenmeye başlamak çok kolaydır.
 4. İşinizi basitleştirebilecek çok sayıda açık kaynaklı Node.js paketi mevcuttur ve her gün yenileri eklenmeye devam etmektedir.
 5. Node.js, C ve C++ ile yazılmıştır, bu onu hızlandırır ve ağ desteği gibi özellikler ekler.
 6. Node.js kullanarak SaaS web siteleri, masaüstü uygulamaları, hatta mobil uygulamalar oluşturabilirsiniz.
 7. Node.js, hem front-end hem de back-end tarafında kullanıldığından geliştiriciler için kolay bir seçimdir.
 8. Node.js, gerçek zamanlı, yüksek trafikli uygulamalar oluşturmayı gerçekten hızlı hale getirir.
 9. Node.js, Hem istemci hem de sunucu tarafı için JavaScript’te kodlamayı mümkün kılar.
 10. Node.js, kurumsal uygulamalar arasında popüler bir çözüm olan mikro hizmetler için de mükemmeldir.
 11. Node.js, web tarayıcılarına ihtiyaç duymadan çalışabilir.
 12. Node.js, I/O ve network işlemlerini non-blocking(asenkron) olarak çalıştırdığı için zaman kullanımı konusunda çok başarılıdır.
 13. Node.js, sunucuya aynı anda bağlandığından, eşzamansız çalışır, yani öncelikleri belirler ve kaynakları daha akıllıca tahsis eder.
 14. Node.js, en kompleks fonksiyonları bile birkaç kod satırı içinde çözebilmeye yardımcı olan bir açık kaynak projesidir.
 15. Node.js ile arka uç JavaScript geliştirilir.
 16. Node.js ile neredeyse 2 katı bulan geliştirme hızına sahip olabilirsiniz, %33 oranında daha az satır kod yazabilirsiniz, %40 oranında daha az dosya ile geliştirilmesi yapabilirsiniz.

Kullanımı ile ilgili daha fazla detay için linkini ziyaret ederek detaylı kullanabilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.