Windows 10’da Windows Server 2019’a RDP ile Bağlandıktan Sonra Siyah Ekran Hatası

Windows 10'da Windows Server 2019'a RDP ile Bağlandıktan Sonra Siyah Ekran Hatası
Windows 10'da Windows Server 2019'a RDP ile Bağlandıktan Sonra Siyah Ekran Hatası
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Umarım sizler için de çözüm olur. Windows 10 kullanan ve Windows Server 2019’a RDP ile bağlanmak isteyen herkesin başına gelebilecek bir olay çünkü.

Windows 10 makinadan Windows Server 2019 makinaya uzaktan RDP ile bağlandıktan sonra karşıma simsiyah bir ekran geliyordu.

Çözüm için firmaya yazdım. Bilgisayarımın işlemcisinden kaynaklı bir hata olduğunu belirttiler ve sağolsunlar konuyu araştırıp destek olacaklarını söylediler fakat aslında bilgisayarımın işlemcisinden kaynaklı bir hata değildi. Web Hosting, VDS Sunucu, VPN Sunucu, Server, Seo Reseller Hosting, ISP Sunucu, Dedicated Sunucu vs gibi iş yapan firmalar lütfen bu konuya dikkat etsinler. Sorun Windows 10 güncellemesinden kaynaklı bir hata. Bu yüzden tüm güncellemelerinizin eksiksiz olduğunu kontrol etmeniz, sonrasında ekran kartı driverınızın güncel olmasını sağlamanız oldukça önemli. İlk olarak bu iki konunun eksiksiz şekilde olmasına dikkat edin.

Tabi ki ben de bu arada boş durmadım. Kendi makinamdan kaynaklı olduğuna pek inanmasam da araştırmak istedim. Birkaç bir şey denedim olmadı. Üstteki denetlemeleri en başta yapmıştım ve aşağıdaki işlemi yaptım. Sorun çözüldü.

  1. Bilgisayarınızda regedit kısmını açın ve  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Terminal Server Client dosyası üzerine tıklayın. (Dosya üzerine tıklayarak bu işlemleri yapacaksınız. Oldukça önemli.)
  2. Yeni bir DWORD (32-bit) Değeri oluşturun ve onu 0 ondalık değeri ile UseURCP olarak adlandırın.

 

İşlem sırası aşağıdaki gibidir. İlk olarak Sağ taraftaki büyük alanda sağ tık yapıyorsunuz. Aşağıdaki seçeneği seçiyorsunuz.

Windows 10'da Windows Server 2019'a RDP ile Bağlandıktan Sonra Siyah Ekran Hatası

Sonrasında ise yukarıdaki 2 numaralı adımda belirtmiş olduğum değeri yazıyorsunuz ve sonuç aşağıdaki gibi olacak.

Windows 10'da Windows Server 2019'a RDP ile Bağlandıktan Sonra Siyah Ekran Hatası

Bu sorun Windows 10 Sürüm 1809 ve sonrasında karşınıza denk gelebilir. Windows 10 Sürüm 1803 veya Windows 10’un önceki bir sürümde veya Windows 7/8 kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşmayabilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.