ASP.NET MVC 5’de Projenin Port Numarasını Değiştirmek

#image_title
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba. Bu yazıda ASP.NET MVC 5’de projenin port numarasını değiştirmek ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Visual Studio’da IIS Express’i kullanarak bir projenin port numarasını nasıl ayarlayacağınızı değiştireceğinizi anlatacağım. Aşağıdaki adımları takip ederek port numarasını değiştirebilirsiniz:

 1. Visual Studio‘yu açın.
 2. Projeyi açın.
 3. Solution Explorer penceresini açın. (View > Solution Explorer)
 4. Projeyi sağ tıklayın ve Properties (Özellikler) seçeneğini seçin.
 5. Web sekmesine gidin.
 6. Servers bölümünde, IIS Express seçeneğini göreceksiniz.
 7. Project URL alanında, mevcut port numarasını göreceksiniz (varsayılan olarak 44300 gibi).
 8. Project URL alanının yanındaki Create Virtual Directory düğmesine tıklayın. Bu, projenizin IIS Express’e ait sanal bir dizin oluşturmasını sağlar.
 9. Project URL alanının altında, Port alanı bulunur. Bu alana yeni bir port numarası girebilirsiniz.
 10. Yeni port numarasını girdikten sonra, Create Virtual Directory düğmesine tekrar tıklayarak sanal dizini güncelleyin.
 11. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için alttaki Save düğmesine tıklayın veya OK düğmesine tıklayarak pencereyi kapatın.

Artık projeniz yeni belirlediğiniz port numarasıyla çalışacaktır. IIS Express, projenizi bu port numarası üzerinden sunacaktır. Tarayıcınızı açıp http://localhost:YENI_PORT_NUMARASI şeklinde projenizi görebilirsiniz.

Lütfen unutmayın ki, kullanacağınız port numarasının kullanımda olmadığından emin olmalısınız. Aynı port numarasını başka bir uygulama veya servis kullanıyorsa, çakışmalar yaşanabilir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.