ASP.NET MVC’de MVC Versiyonunu Öğrenmek

ASP.NET MVC'de MVC Versiyonunu Öğrenmek
ASP.NET MVC'de MVC Versiyonunu Öğrenmek
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba. Bu yazıda ASP.NET MVC’de MVC versiyonunu öğrenmek ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

ASP.NET MVC (Model-View-Controller), web uygulamaları geliştirmek için kullanılan bir framework olan ASP.NET’in bir parçasıdır. MVC, uygulamanın farklı yönlerini (veri modeli, kullanıcı arayüzü ve iş mantığı) birbirinden bağımsız şekilde organize etmeyi sağlayan bir tasarım desenidir.

ASP.NET MVC’nin farklı sürümleri mevcuttur ve her sürümde çeşitli iyileştirmeler ve özellikler eklenmiştir. Sorunuz, belirli bir projede kullanılan ASP.NET MVC sürümünü nasıl öğrenebileceğinizle ilgili görünüyor. Eğer bir projede kullanılan ASP.NET MVC sürümünü öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Proje Dosyalarını İnceleme: Proje klasöründe bulunan dosyaları ve kütüphaneleri inceleyerek, projenin hangi ASP.NET MVC sürümüne dayandığını belirlemeye çalışabilirsiniz. Genellikle projenin içinde packages.config veya .csproj gibi dosyalar bulunur ve bu dosyalarda kullanılan kütüphaneler ve sürümleri listelenir.
  2. Web.Config Dosyasını İnceleme: ASP.NET projelerinde, Web.config adında bir konfigürasyon dosyası bulunur. Bu dosyayı inceleyerek projenin hangi ASP.NET sürümünü kullandığını görebilirsiniz. Özellikle <compilation> ve <system.web> bölümlerine bakabilirsiniz.
  3. NuGet Paketleri: Eğer projede NuGet paket yöneticisi kullanıldıysa, NuGet paketlerinin sürümlerine bakarak kullanılan ASP.NET MVC sürümünü tespit edebilirsiniz. NuGet paketlerinin sürüm bilgileri genellikle packages.config veya .csproj gibi dosyalarda bulunur.
  4. Tasarım Anında ASP.NET MVC Versiyonunu Öğrenme : Solutions Explorer’da, “References” sekmesini genişlettiğinizde listelenen kütüphanelerden “System.Web.Mvc” kütüphanesine sağ tıklayp “Properties” seçeneğine tıkladığınızda  açılacak olan  “System.Web.Mvc” kütüphanesine ait “Properties” penceresinde “Version” alanında hangi ASP.NET MVC versiyonunu kullandığınız görüntülenecektir.
  5. Çalışma anında ASP.NET MVC  versiyonunu öğrenme :  Aşağıdaki kod ile çalışma anında string formatında alanında hangi ASP.NET MVC versiyonunu kullandığınız bilgisini edinebilirsiniz.
typeof(Controller).Assembly.GetName().Version.ToString()

Yukarıdaki adımları izleyerek, hangi ASP.NET MVC sürümünü kullandığınızı belirleyebilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.