Hollanda’da Yazılım Geliştirici Maaşları Yükseliyor

Hollanda'da Yazılım Geliştirici Maaşları Yükseliyor
Hollanda'da Yazılım Geliştirici Maaşları Yükseliyor
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Yeni rapor, geliştirici maaşları ve beklentileri hakkında bilgiler sunuyor.

Bu makale, Melina Zacharia ve Ines Almeida tarafından yazılmış ve Berlin merkezli bir geliştirici topluluğu platformu olan .cult’ta yayımlanmıştır. .cult, kariyerle ilgili her şeyi ele alıyor, orijinal belgeseller yapıyor ve dünyanın dört bir yanından geliştirici hikayelerini paylaşıyor.

Bu raporda, Hollanda’da geliştirici maaşları ve trendleri incelenmektedir. Ülke, Avrupa’daki diğer teknoloji merkezleriyle karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor? Yazılım geliştiricileri ve veri bilimcileri için İngilizce konuşulan bir cennet olarak varlığını sürdürecek mi?

2023, Hollanda’da yazılım geliştirici maaşlarının bir kez daha büyüme yılı oldu. Ortalama maaş %2.4 arttı. 2023 yılında yazılım geliştiricilerine yıllık olarak neredeyse 63 bin dolar teklif edildi. Geçmiş beş yılın verilerine baktığımızda, bu oldukça muhafazakar ancak istikrarlı bir artışı temsil ediyor.

2018’den bu yana, Hollanda’da bulunan geliştiriciler için ortalama ücretler %12 artış gösterdi.

2023 yılında da 2022 gibi, geliştiricilerin beklentilerinin şirketlerin sunulanlarla uyuşmadığını görmekteyiz. Ancak, fark %1’den az, bu da Hollanda’daki yazılım geliştiricilerinin gerçek değerlerini çok iyi bildikleri anlamına gelmektedir.

İşte Hollanda’da ortalama yazılım geliştirici maaşlarının zaman içinde nasıl değiştiğine dair bilgiler:

Kaynak: Honeypot Research  – Hollanda’daki Geliştirici Maaşları

Hollanda’da Maaş Ayrıntıları

Belirli roller için maaşları incelediğimizde, ilginç trendler fark ediyoruz. Backend geliştirici, DevOps mühendisi, frontend geliştirici, fullstack geliştirici ve teknik lider rollerini inceledik.

Sonuç Olarak:

  • Hollanda’da backend ve frontend geliştiriciler, en yüksek maaşları kazanıyor gibi görünüyor, ardından DevOps mühendisleri ve fullstack geliştiriciler geliyor.
  • Teknik liderler yıllık olarak yaklaşık olarak talep ettiklerinden %4.3 daha fazla olan 87.5 bin avro kazanıyorlar.
  • Hollanda’daki DevOps mühendisleri talep ettiklerinden %8 daha az maaş alıyor gibi görünüyor. Bu, bu rolün Hollanda pazarında henüz çok popüler olmadığını gösteriyor olabilir.

Deneyim ve Rol Bazında Maaş

Hollanda’da, deneyim, maaş karşılaştırmalarında önemli bir rol oynuyor. En çok talep edilen geliştirici rolleri ve deneyim yıllarına dayalı olarak sunulan maaşlar ile beklenen maaşlar arasındaki farkları inceledik.

0 ila 2 yıl deneyimi junior seviye olarak belirtirken, 3 ila 6 yıl deneyim mid-level olarak kabul edilir, 7+ yıl deneyime sahipseniz, çoğu şirket için senior bir geliştirici olarak kabul edilirsiniz.

Hollanda’da bulunan yazılım geliştiricileri için deneyim önemlidir. Bu nedenle junior ve senior backend geliştiricileri arasındaki beklenti farkında %40’tan fazla bir artış görüyoruz.

Sonuç Olarak:

  • En yüksek maaş alan rol ve en yüksek maaş artışı gösteren rol, backend geliştirici rolüdür. Hatta junior seviyede bile, backend ve frontend/fullstack geliştiricileri arasında %12 ile %15 arasında bir fark bulunmaktadır.
  • Junior ve senior roller arasında %30’a kadar bir artış görülmektedir. Daha spesifik olarak, maaşlar junior seviyesinden mid-level geliştiriciye geçildiğinde önemli ölçüde artmaktadır.
  • İlk profesyonel yıllarda beklentiler düşüktür, ancak mid-level ve senior roller için geliştiriciler daha fazlasını bekler, hatta sunulan tekliflerden daha fazlasını beklerler.

Hollanda’da en yüksek maaş alan roller, en çok talep gören rollerle aynı düzeydedir.

Hollanda’da Rol Bazında En Fazla Mülakat Davetiyesi

Hollanda’da teknoloji rollerine olan talep, Almanya’daki talepten biraz farklı görünüyor.

2023 yılında Hollanda’da en çok talep gören uzmanlık alanı, backend geliştirici rolüdür. Bu verileri elde etmek için her rol için uzatılan mülakat davetlerinin sayısına göre talebi belirledik.

Backend, tüm mülakat davetlerinin %41’ini alarak ilk sırada bulunuyor. Onu %36 ile frontend takip ediyor, Fullstack geliştiriciler ise tüm iletişim taleplerinin %23’ünü topluyorlar.

Bu durum, Hollanda şirketlerinin belirli teknoloji alanlarında uzmanlaşmış geliştiricilere daha fazla ilgi gösterdiğini gösteriyor. “Her işin ustası” olarak bilinen Fullstack geliştiriciler ise daha az tercih ediliyor gibi görünüyor.

Hollanda’da Cinsiyet Ücret Farkı

Cinsiyet ücret farkı bir kez daha arttı.

2022 yılında Hollanda’da sunulan ortalama maaşlara dayalı olarak cinsiyet ücret farkı %6 idi. 2023 yılında ise cinsiyet ücret farkı yaklaşık olarak %8.3’e yaklaşmış durumda.

Bu sunulan maaşlardaki bu fark, cinsiyete göre beklentilerdeki bir uyuşmazlıkla paralellik gösteriyor. Hollanda’da, kadın ve/veya kadın kimliğine sahip olan geliştiriciler, erkek meslektaşlarına göre daha düşük maaş beklentilerine sahiptir.

Sonuç Olarak:

  • Maaş beklentileri arasında %8.6’lık bir fark bulunmaktadır.
  • Cinsiyet temelli çifte standartlar, maaş büyümesini de etkilemektedir. 2023 yılında, erkekler için ortalama sunulan maaş 62.400 avro iken, kadınlar için bu rakam 57.400 avro’dur. 2022 yılında, erkekler için sunulan maaş 60.600 avro iken, kadınlar için 56.300 avro olarak belirlendi, bu da %3’lük bir artışı gösterirken kadınlar için %2’lik bir artışı göstermektedir.

Cinsiyet ve Rol Bazında Maaş

Cinsiyet ve Rol Bazında Maaş Tekliflerini İncelediğimizde, Negatif Eğilim Devam Ediyor.

Bu grafikte, yeşil, sunulan maaşın beklentinin üstünde olduğunu, kırmızı ise sunulan maaşın geliştiricilerin beklentilerinin altında olduğunu göstermektedir.

Hollanda’da erkekler tüm rollerde daha yüksek maaş alırlar ve beklerler. Özellikle frontend geliştiricileri için, cinsiyet ücret farkı %13 gibi yüksektir.

Dil ve Konuma Göre Maaş

Yetenek konumuna dayalı olarak sunulan maaşlarda dil ve konum büyük bir rol oynamıyor gibi görünüyor.

Sonuç Olarak:

  • AB içinden gelen yazılım geliştiricileri daha yüksek maaş alma şansına sahiptir.
  • Yerel olarak yaşayan ve Hollandaca konuşan geliştiriciler, maaş teklifleri konusunda avantajlı değillerdir. Ayrıca, en düşük maaş beklentilerine sahiptirler. Hollandaca konuşan geliştiriciler, Hollanda’da doğan veya uzun yıllardır yaşayan insanlardır ve muhtemelen diğer ülkelerdeki maaş ölçütlerinin nasıl olduğunu bilmiyorlardır.

Hollandalı şirketler, Hollanda dışındaki AB ülkelerinden gelen kişilere en yüksek maaş tekliflerini sunuyor gibi görünüyor. Bu daha yüksek teklifler, ülke dışından gelen geliştiricilerin taşınma maliyetlerini karşılamak veya birçok kişinin daha yüksek maaşlara sahip olduğu ülkelerden gelmeleri gerektiğini açıklar nitelikte olabilir.

Konumdan Etkilenen Geliştirici Talebi

Hollanda’da bulunan geliştiriciler, Hollandalı şirketler tarafından yapılan tüm mülakat davetlerinin %45’ini alırken, AB dışındaki geliştiriciler %34’ünü alıyor. Bu, geliştiricilere olan talebin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, Hollandalı şirketler, AB dışında yaşayan insanları mülakatlara davet ederek kapsamını genişletmiş görünüyorlar.

Orta büyüklükteki şirketler (50-249 çalışan) Hollanda’daki yazılım geliştiricilere en iyi maaşları sunuyor.

Aynı zamanda, 250’den fazla çalışana sahip şirketler daha düşük ortalama maaşlar sunuyor gibi görünüyor. Bu, daha büyük ve tanınmış şirketlerin marka otoritesi ve popülerliğine güvendikleri şeklinde yorumlanabilir. Bu şirketlerin, daha küçük şirketlerden daha yüksek teklifler alsa bile, geliştiricilerin onlarla çalışmak isteyeceğini bilmeleri anlamına gelebilir.

En Çok Talep Gören Teknolojiler

Hollanda’da En Çok İstenen Teknolojileri de paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Farklı teknolojik yetkinliklere sahip geliştiricilere yönelik iletişim isteklerine dayanarak, Hollanda’da en çok talep gören teknolojileri keşfetme fırsatımız oldu. Bulgularımıza göre, Hollandalı şirketler JavaScript, React, TypeScript, Docker ve Node.js konusunda yetenekli yazılım geliştiricilerini arıyorlar.

Yöntem ve Sonuçlar

Ana veri kaynağımız, Honeypot platformu üzerindeki mülakat süreçlerinde belirtilen maaşlardır.

2023 verilerimiz daha doğru sonuçlar elde etmek amacıyla 2022 + 2023 (28.5 bin veri noktası) verilerinin ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Beklenen maaş verileri, Honeypot platformundaki geliştirici profillerinden elde edilirken, sunulan maaş verileri bir şirketin mülakat sürecinin ilk aşamasında sunduğu teklife dayanmaktadır. Bu veriler, son müzakere edilen ve sözleşmeye konan maaşları yansıtmamaktadır. Ayrıca, aşırı düşük veya yüksek maaşlar gibi sıradışı verileri ve pozisyon, unvan veya şirket konumu gibi önemli bilgileri içermeyen mülakat davetlerini de çıkarmaktayız, böylece aşırı uç verileri önlemiş oluyoruz. Cinsiyeti, bireyin adının ilk harfine dayalı olarak belirlemek için harici bir kütüphane kullanmaktayız.

Umarız bu bilgiler, Hollanda’da yazılım geliştirici maaşlarının nasıl olduğu hakkında daha iyi bir anlayış sunmuştur. Diğer raporlarımızı kaçırmayın — Almanya, Avusturya, İsviçre ve İspanya gibi farklı Avrupa bölgelerindeki geliştirici maaşlarını da inceledik. Ayrıca 2023 Geliştirici Maaşı raporumuzu tam olarak indirebilirsiniz.

Kaynak : https://thenextweb.com/news/software-developer-salaries-on-the-rise-in-the-netherlands

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.