Google Cloud ve NVIDIA, Yapay Zeka Hesaplama, Yazılım ve Hizmetlerini Geliştirmek için Ortaklıklarını Genişletiyorlar

Google Cloud ve NVIDIA, Yapay Zeka Hesaplama, Yazılım ve Hizmetlerini Geliştirmek için Ortaklıklarını Genişletiyorlar
Google Cloud ve NVIDIA, Yapay Zeka Hesaplama, Yazılım ve Hizmetlerini Geliştirmek için Ortaklıklarını Genişletiyorlar
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Google Cloud ve NVIDIA, bugün müşterilerin üretici yapay zeka için büyük modeller oluşturup dağıtmaları ve veri bilimi iş yüklerini hızlandırmak için yeni AI altyapısı ve yazılımını duyurdular.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian ve NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Google Cloud Next etkinliğinde gerçekleştirdikleri bir sohbet sırasında, işbirliğinin dünyanın en büyük yapay zeka müşterilerinden bazılarına end-to-end makine öğrenimi hizmetleri sunma konusundaki rolünü ele aldılar. Bu işbirliği, Google Cloud’un NVIDIA teknolojilerine dayalı olarak inşa edilen teklifleri ile AI süper bilgisayarlarını çalıştırmayı kolaylaştırma, aynı zamanda Google Cloud’un NVIDIA teknolojilerine dayalı teklifleri ile dünya genelindeki AI süper bilgisayarlarının kullanımını kolaylaştırma amaçlarına hizmet ediyor. Yeni donanım ve yazılım entegrasyonları, Google DeepMind ve Google araştırma ekipleri tarafından son iki yıl içinde kullanılan aynı NVIDIA teknolojilerini kullanıyor.

Huang, “Hızlandırılmış hesaplama ve üretken yapay zeka, inovasyonu benzeri görülmemiş bir hızda hızlandırmak için bir araya geldiğimiz bir dönemdeyiz,” dedi. “Google Cloud ile genişleyen işbirliğimiz, geliştiricilerin altyapı, yazılım ve hizmetlerle çalışmalarını hızlandırmalarına yardımcı olacak, enerji verimliliğini artıracak ve maliyetleri azaltacaktır.”

Kurian ise şunları söyledi: “Google Cloud, müşterilerimiz için inovasyonu teşvik etmek ve hızlandırmak amacıyla AI alanında uzun bir geçmişe sahiptir. Birçok Google ürünü NVIDIA GPU’ları üzerine inşa edilmiştir ve birçok müşterimiz, üretken yapay zeka alanında ilerlemek için NVIDIA’nın hızlandırılmış hesaplama gücünü kullanmaktadır.”

NVIDIA Entegrasyonları: AI ve Veri Bilimi Geliştirmeyi Hızlandırmak

“Google’ın Devasa Büyük Dil Modelleri (LLM) İnşa Etme Çerçevesi PaxML, Şimdi NVIDIA Hızlandırılmış Hesaplamalar İçin Optimize Edildi.

Başlangıçta Birden Fazla Google TPU Hızlandırıcı Dilimi Üzerine Yayılmak Amacıyla Oluşturulan PaxML, Şimdi Gelişmiş ve Tamamen Yapılandırılabilir Deneyler ve Ölçeklemeler İçin NVIDIA® H100 ve A100 Tensor Core GPU’larını Kullanma İmkanı Sunuyor. GPU için optimize edilmiş bir PaxML konteyneri, hemen NVIDIA NGC™ yazılım kataloğunda mevcuttur. Ayrıca, PaxML, OpenXLA derleyiciyi kullanan GPU’lar için optimize edilen JAX üzerinde çalışır.

Google DeepMind ve diğer Google araştırmacıları, keşifsel araştırmalar için PaxML’yi NVIDIA GPU’ları ile kullanan ilk kişiler arasındadır.

NVIDIA tarafından optimize edilen PaxML için konteyner, geleceğin AI destekli uygulamalarını oluşturan araştırmacılar, başlangıçlar ve işletmeler için dünya çapında hemen NVIDIA NGC konteyner kaydında bulunacak.

Ayrıca, şirketler, veri bilimcilerinin AI geliştirme için veri hazırlamak için Apache Spark iş yüklerini hızlandırmalarına yardımcı olacak olan Google’ın Dataproc hizmeti aracılığıyla NVIDIA GPU’larını içeren sunucusuz Spark entegrasyonunu duyurdu.

Bu yeni entegrasyonlar, NVIDIA ve Google’ın kapsamlı işbirliği tarihindeki son gelişmelerdir. Bunlar, donanım ve yazılım duyurularını içeren geniş bir işbirliği geçmişini kapsamaktadır.”

Google Cloud, NVIDIA H100 GPU’ları tarafından desteklenen özel olarak tasarlanmış Google Cloud A3 sanal makinelerini gelecek ay genel olarak kullanıma sunacak. Bu adım, NVIDIA’nın AI platformunu çeşitli iş yükleri için daha geniş bir kullanıcı kitlesi için daha erişilebilir hale getiriyor. Önceki nesle göre A3 sanal makineleri, eğitimde %300 daha hızlı ve ağ bant genişliğinde önemli iyileştirmeler sunuyor.

NVIDIA H100 GPU’ları, yakın gelecekte VertexAI’da genel olarak kullanıma sunulacak, böylece müşteriler hızla üretken AI LLM’leri geliştirebilecekler.

Google Cloud, generative AI iş yükleri için NVIDIA Grace Hopper™ Superchip tarafından desteklenen NVIDIA DGX GH200 AI süper bilgisayarına erişim sağlayacak dünyanın ilk şirketlerinden biri olacak.

NVIDIA DGX Cloud AI süper bilgisayar ve yazılımı, gelişmiş eğitim iş yüklerine hız ve ölçek sağlamak için müşterilere web tarayıcılarından doğrudan erişim sunacak.

Kullanıcılar, Google Cloud Marketplace üzerinden NVIDIA AI Enterprise’a erişebilirler; bu, generative AI, speech AI, computer vision ve daha fazlasını içeren kurumsal hazır uygulamalar geliştirmeyi ve dağıtmayı basitleştiren güvenli, bulut tabanlı bir yazılım platformudur.

Google Cloud, bu yılın başlarında G2 VM’in lansmanı ile birlikte NVIDIA L4 Tensor Core GPU’larını sunarak önemli bir adım atmıştır. L4 GPU’ları, görüntü ve metin üretimi, VDI ve AI hızlandırmalı ses/video dönüştürme gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. AI video iş yükleri için CPU’lar yerine L4 GPU’larını kullanan NVIDIA müşterileri, %120 daha yüksek performans ve %99 daha iyi verimlilik elde edebilirler.

Kaynak : https://nvidianews.nvidia.com/news/google-cloud-and-nvidia-expand-partnership-to-advance-ai-computing-software-and-services

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.