.NET 8’de, ASP.NET Core Daha İyi Hale Gelecek

.NET 8'de, ASP.NET Core Daha İyi Hale Gelecek
.NET 8'de, ASP.NET Core Daha İyi Hale Gelecek
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

.NET 8’in son önizleme sürümü yayınlandı ve bundan sonra .NET ekibi sürüm adaylarına odaklanacak. Geliştiriciler, sürüm için neredeyse tüm yeni özelliklerin son şeklinde olduğunu ve bu yapıda en büyük değişikliklerin System.Text.Json ve codegen tarafında olduğunu söylüyorlar.

ASP.NET Core, yeni bir belirteç antiforgery ara yazılımı ile API ve Blazor desteği, kimlik API güncellemeleri ve yerel AOT geliştirmeleri ile iyileştirildi .NET MAUI, daha iyi bir UI Kontrol işlevselliğine sahiptir. Bu .NET önizlemesi ile birlikte Visual Studio 2022 17.7 sürümü de yayınlandı ve .NET geliştiricileri için Harici .NET Kodu için otomatik çözümleme ve CPU Kullanım Aracı için yeni Otomatik Analizler gibi bir dizi özellik yeni sürüme eklendi.

.NET, .NET Framework ve .NET Core’un birleşiminden oluşturuldu. .NET 8 uzun vadeli destek (LTS) bir sürümdür ve ilk yayınlanmasından sonra üç yıl boyunca desteklenecek.

ASP.NET Core’daki değişiklikler, özellikle Blazor ile ilgilidir, bu nedenle Blazor uç noktaları artık varsayılan olarak antiforgery koruma gerektirir. Antiforgery desteğini etkinleştirmek için yeni bir antiforgery ara yazılımı bulunur ve EditForm bileşeni otomatik olarak antiforgery belirteci ekler.

Diğer Blazor iyileştirmeleri arasında Blazor web uygulamaları için Otomatik render modu bulunur. Geliştiriciler, bu modun Sunucu ve WebAssembly render modlarının avantajlarını tek bir dinamik seçenekte birleştirdiğini söylüyorlar.

Bu sürümde System.Text.Json geliştirildi. JavaScript Object Notation (JSON) için seri hale getirme ve seri halden çıkarma işlemleri için kullanılabilir. Artık JsonSerializerOptions sınıfı ile özellik uygunluğu bulunur, bu da seri hale getirme yapılandırmasını derleme zamanında belirtmeyi mümkün kılar.

Seri hale getirici artık Memory<T> ve ReadOnlyMemory<T> değerleri için dizilerle eşdeğer olan semantiğe sahiptir; ve JsonIncludeAttribute ve JsonConstructorAttribute, genel olmayan üyelere genişletilmiştir.

.NET 8 Preview 7

Kaynak : https://www.i-programmer.info/news/89-net/16563-net-8-final-preview-improves-aspnet-core.html

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.