Microsoft, Windows’ta WordPad’i Sonlandırıyor

Microsoft, Windows'ta WordPad'i Sonlandırıyor
Microsoft, Windows'ta WordPad'i Sonlandırıyor
Yazılım Kodu Kanalına Abone Olun

Microsoft, Windows’taki WordPad’in yakın zamanda sona ereceğini duyurdu; uygulama gelecekte güncellemeler almayacak.

Microsoft, sessizce WordPad’in Windows için sonunu duyurdu ve kullanıcıları belge düzenlemek için Microsoft Word veya Notepad’e geçmeye çağırdı. WordPad’in tarihsel önemi olmasına rağmen, daha fazla özellik ve yetenek sunan alternatif yazılımlarla karşılaştırıldığında eskimiş bir hale geldi. Kullanıcılar artık Office web uygulamaları aracılığıyla zengin metin formatlarını kolayca yönetebilir veya yerel belge düzenleme için LibreOffice gibi açık kaynaklı paketleri kullanabilirler.

Büyük teknoloji şirketlerinin geliştirdiği yazılımların devre dışı bırakma ve kaldırma mevsimi gibi görünüyor. Birkaç gün önce, Microsoft, Visual Studio for Mac’i sonlandırma sürprizi yapmıştı. Bundan önce, Microsoft Edge’de sonlandırılacak özelliklerin bir listesini açıklamıştı ve aynı dönemde Google, Pixel Pass aboneliğini sonlandırma kararı aldı. Şimdi ise Microsoft, WordPad’i Windows için kaldırma kararı almış durumda.

Neowin’in belirttiği gibi, Microsoft sessizce bir destek belgesini güncelledi ve WordPad’in Windows üzerinde sona erdiğini vurguladı. Uygulama artık güncellenmeyecek ve işletim sisteminin “gelecekteki sürümünde” tamamen kaldırılacak. Şirket, bu devre dışı bırakma süreci için kesin zaman çizelgelerini henüz açıklamadı, ancak .doc ve .rtf gibi zengin metin belge uzantılarını açmak isteyen müşterilere Microsoft Word’a geçmelerini, .txt formatındaki düz metin belgelerini kullananlar için ise Notepad’i kullanmalarını tavsiye etti.

Bu hamlenin Windows kullanıcılarının önemli bir bölümünü etkileyip etkilemeyeceğini söylemek zor. Microsoft’ın belirttiği gibi, WordPad için diğer alternatifler mevcut. Bununla birlikte, yazılımın tarihsel önemi var; Windows 95 ile birlikte ilk Internet Explorer sürümü ile birlikte geldi. Yaklaşık üç on yıl önce, Windows ile birlikte gelen temel kelime işlemci olan Microsoft Write’ın yerini aldı.

WordPad, yıllar içinde birkaç küçük güncelleme almış olsa da, işlevselliği alternatif ve belki de daha iyi yazılımlar tarafından kolayca geçildiği için şu anda neredeyse bir kalıntıdır. Zengin metin formatlarını işleyebilen ücretsiz bir kelime işlemci isteyenler için faydalı olabilirdi, ancak bunlar artık bulutta ücretsiz olarak sunulan Office web uygulamaları aracılığıyla kolayca yönetilebilir. Bilgisayarlarına yerel olarak yüklenmiş yazılımı kullanmayı tercih edenler ayrıca LibreOffice gibi açık kaynaklı paketleri kullanabilirler.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/microsoft-killing-wordpad-windows/

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

Aşağıdaki yazıları da inceleyebilirsiniz...

Sitedeki yazıları kopyalamak yasaktır.